درباره هولوگرام

امروزه بسیاری از کالاهای تقلبی در بازارهای داخلی و خارجی سرازیر شده اند و هر ساله با جعل مارک کالاهای معتبر، میلیاردها دلارضرر و زیان به کارخانه ها و تولید کنندگان وارد می شود .امروزه مصرف کنندگان هنگام خرید کالای مورد نیاز خود دچار شبهه و تردید نسبت به اصل و واقعی بودن کالا می شوند و به همین دلیل مصمم به استفاده از کالاهایی هستند که دارای برچسب ضد تقلب بر روی بسته بندی آنها می باشد در چند سال اخیر تکنولوژی های ضد تقلب گوناگونی مورد استفاده قرار گرفته است مانند چاپ با استفاده از جوهر فلورسنت ،چاپ با استفاده ار جوهر ترموکالر ،کدهای مخفی و غیره . اما بعد از اختراع لیزر و کامپیوتر وهولوگرام (برچسب ضدتقلب ) متداولترین روش برای جلوگیری از تقلب استفاده از هولوگرام و یا از نوع جدید آن لیبل هولوگرام می باشد . خیلی از شرکت ها با نامهای معتبر مانند سونی ،کنون ، مایکروسافت و موتورلا هولوگرامهایی را برای جلوگیری از تقلب تهیه کرده و استفاده می کنند.

تعریف هولوگرام :

 

برچسب هایی هستند که با تاباندن نور بر روی آن تصاویر واضح و رنگینی را نشان می دهند که با زاویه نور تابیده شده این رنگها در تصویر تغییر می کنند. چاپ این برچسبها با روشهای خاص و پیشرفته که به صورت متمایز از روشهای متداول است صورت می گیرد و نکته مهم و قابل توجه در این امر نمایش بعد سوم در این برچسبهاست که با استفاده از تکنیک های نور لیزر ایجاد می شود که با هیچ روشی کپی برداری نمی شود و از نظر اقتصادی با توجه به ضرر و زیانی که از تقلب متوجه تولیدکنندگان می شود استفاده ار این برچسبها کاملا توجیه کننده است.
بیشترین موارد مصرف بر روی کارت‌های اعتباری، بر روی اوراق بهادار برای جلوگیری از تقلب مانند: حوالجات، بلیط، کارت بیمه، کارت ضمانت، اظهارنامه گمرکی، پاسپورت، معاینة فنی، پایان کار، ضمانتنامه‌های بانکی و بر روی بسته‌بندی و همچنین استفاده از هولوگرام‌ به جای مهر در ظهر کاغذ برای جلوگیری از کپی‌سازی از مهر آن سازمان یا نهاد. 

انواع هولوگرام

1ـ هولوگرام ساده ضد تقلبTamper Evident

 

این نوع هولوگرام همانند قسمت 1 اثراتی از خود باقی می‌گذارد. به‌این‌صورت که لایة اولیه هولوگرام کاملاً از روی هولوگرام جدا شده و لایة زیرین هولوگرام بر روی محل نصب ‌شده باقی می‌مانند و اگر هم سعی در پاک ‌کردن لایه‌های زیرین باقی مانده از روی محل نصب ‌شده می‌شود باقی ‌مانده هولوگرام در بافت محل نصب شده نفوذ می‌کند و آن قسمت متمایز و مشخص می‌شود.

 

2ـ هولوگرام با الگوی تکرار Void

 

در هنگام تلاش برای جدا ساختن هولوگرام از محل چسبیده شده از خود اثری که نشانگر کلماتی مانند Void یا Cancel بروی محل باقی می‌گذارد و خود از بین می‌رود. این نوع هولوگرام از جا به ‌جا شدن خود از روی محل بر روی محل دیگر جلوگیری کرده و با اثر باقی گذاشته از خود نشان می‌دهد که فردی یا افرادی سعی در جدا ساختن این هولوگرام از محل نصب ‌شده داشته‌اند این امر ‍‌‍‌از استفاده مجدد هولوگرام نصب ‌شده در محل دیگر جلوگیری می‌کند و هنگامی که بسته یا شیء که هولوگرام بر روی آن نصب شده فاقد این برچسب باشد نشان می‌دهد که این جنس تقلب‌ شده یا از گارانتی خارج شده است.

 

ویژگی‌ها :

 

1ـ(Micro Text) در این هولوگرام‌ها می‌توان از micro text در قسمتی مشخص به چند صدم میکرون استفاده کرد که فقط مالک هولوگرام و تولید کننده از آن خبر دارند و این micro text فقط با چشم مسلح قابل مشاهده است. این micro text بدون ابزارآلات مخصوص قابل مشاهده نیست و می‌توان از textمورد نظر مالک در آن استفاده کرد.

2ـ(Die cut) برش‌های خاصی برای اشکال مختلف در هولوگرام می‌توان استفاده کرد به دلیل خشک و شکننده بودن آلومینیوم فویل با ضخامت 36 تا 26 میکرون بدون استفاده از لیزر نمی‌توان روش‌های مورد نظر را بر روی آن اعمال کرد برای ما با داشتن این سیستم این امر به سادگی قابل اجراست.

3ـ (Dot Transfiguration Mastering / DTM) هر سانتی‌متر مربع از هزاران نقطه تشکیل شده است در هولوگرام به جای نقاط نورانی می‌توان از اشکال مختلف مانند مربع، مستطیل، ماه، ستاره و یا حروف انگلیسی استفاده کرد. دستگاه‌های موجود قابلیت تشخیص چیدمان این نقاط را در هر سانتی‌متر مربع داراست و می‌توان میلیون‌ها هولوگرام با چیدمان یکسان از اشکال و حروف مختلف تولید کرد.

4ـ (Numbering)امکان شماره‌گذاری به ‌صورت شمارة سریال یا اعداد و ارقام مورد نظر خریدار هولوگرام در تمامی انواع هولوگرام‌ها می‌باشد.

 

انواع شماره‌گذاری:

 

1ـ شماره‌گذاری بصورت شفاف:

یک قسمت از هولوگرام اعداد موردنظر تا 9 رقم بصورت شفاف و بدون رنگ ایجاد می‌شود و هر هولوگرام رقم خاص خود را دارد که می‌توان از یک شروع و به 999999999 خاتمه یابد اثری از این اعداد پس از کنده ‌شدن هولوگرام بصورت قرمز رنگ بر روی محل نصب ‌شده باقی می‌ماند.

2ـ شماره‌گذاری به ‌صورت جوهرافشان:می‌توان با استفاده از دستگاه ink jet اعداد و ارقام مورد نظر برروی هولوگرام چاپ کرد.

3ـ می‌توان اعداد و ارقامی را روی هولوگرام بصورت برجسته ایجاد کرد.

4ـ می‌توان اعداد مورد نظر را با لایه‌ای از مواد قابل خراشیدن پوشانید که پس از رسیدن این هولوگرام به دست مصرف‌کننده، او می‌تواند با کشیدن شی‌ء زبری بر روی لایة اعداد پنهان شده در زیر آن را نمایان سازد مانندID pan کارت‌های اینترنتی.

 

هولوگرام ضدجعل ، ضد سرقت:

 

امروزه بسیاری از کالاهای تقلبی در بازارهای داخلی و خارجی سرازیر شده اند و هر ساله با جعل مارک کالاهای معتبر (Brand Name) میلیاردها دلار زیان به کارخانه ها و تولیدکنندگان وارد می شود.

امروزه مصرف کنندگان هنگام خرید کالای مورد نیاز خود دچار شبهه و تردید نسبت به اصل و واقعی بودن کالا می شوند و به همین دلیل مصمم به استفاده از کالاهایی هستند که دارای برچسب ضد تقلب بر روی بسته بندی آنها می باشد.

در چند سال اخیر تکنولوژی های ضد تقلب گوناگونی مورد استفاده قرار گرفته است مانند چاپ با استفاده از جوهر فلورسنت، چاپ با استفاده از جوهر توموکالر، کدهای مخفی و غیره. اما بعد از اختراع لیزر و کامپیوتر، هولوگرام (بر چسب ضد تقلب) متداولترین روش برای جلوگیری از تقلب می باشد. خیلی از شرکتها با نامهای معتبر مانند سونی، کانون، ماکروسافت و موتورلا هولوگرلمهایی را برای جلوگیری از تقلب تهیه کرده و استفاده می کنند.